Attendance Summary

Explanation of the statistics columns

Expected

The number of meetings that the councillor was expected to attend in their capacity as member of that committee.

Present

The number of meetings that the councillor attended in their capacity as member of that committee.

In attendance

The number of meetings that the councillor attended in a capacity other than committee member, for example a voluntary attendance out of personal interest for a topic being discussed.



Please select date range




Statistics:

Councillor Expected Present In Attendance
Cllr Adam Zerny (Independent Group) 10 10 4
Cllr Susan Clinch (Green Party) 4 4 11
Cllr Mark Smith (Independent Group) 10 10 7
Cllr Gary Summerfield (Independent Group) 9 8 2
Cllr Nick Andrews (Labour Party) 13 12 5
Cllr Jodie Chillery (Independent Group) 9 3 0
Cllr John Baker (Independent Group) 10 10 5
Cllr Liz Childs (Independent Group) 10 9 1
Cllr Anna French (Independent Group) 8 8 0
Cllr Grant Fage (Conservative Party) 4 4 2
Cllr Gareth Tranter (Independent Group) 13 8 0
Cllr Paul How (Independent Group) 6 2 2
Cllr Steven Watkins (Independent Group) 10 9 0
Cllr Hayley Whitaker (Independent Group) 14 13 3
Cllr Kevin Collins (Conservative Party) 6 4 4
Cllr Vicky Malone (Independent Group) 11 7 1
Cllr Drew Richardson (Conservative Party) 4 3 1
Cllr David Shelvey (Conservative Party) 6 6 5
Cllr Richard Wenham (Conservative Party) 8 6 4
Cllr Saverio Bongo (Independent Group) 9 8 2
Cllr Sue Clark (Conservative Party) 10 9 10
Cllr Robert Morris (Conservative Party) 6 4 0
Cllr Carole Hegley (Conservative Party) 12 9 2
Cllr John Gurney (Independent Group) 13 11 7
Cllr Kenson Gurney (Independent Group) 10 8 1
Cllr Matthew Brennan (Labour Party) 8 7 3
Cllr Matthew Neall (Labour Party) 12 11 0
Cllr Philip Crawley (Conservative Party) 10 6 0
Cllr Eugene Ghent (Conservative Party) 11 9 1
Cllr Nigel Young (Conservative Party) 15 14 4
Cllr Philip Spicer (Conservative Party) 9 7 1
Cllr Ian Adams (Conservative Party) 14 12 4
Cllr Gareth Mackey (Independent Group) 10 9 1
Cllr Heather Townsend (Independent Group) 9 8 1
Cllr Mark Versallion (Conservative Party) 16 16 7
Cllr Rebecca Hares (Independent Group) 14 12 5
Cllr Pat Hamill (Independent Group) 12 12 1
Cllr Tracy McMahon (Independent Group) 11 9 2
Cllr Chloe Alderman (Labour Party) 8 7 0
Cllr Yvonne Farrell (Liberal Democrat Group) 4 4 2
Cllr Susan Goodchild (Liberal Democrat Group) 11 10 8
Cllr David Bligh (Liberal Democrat Group) 12 10 0
Cllr Nigel Carnell (Liberal Democrat Group) 6 6 5
Cllr Kevin Pughe (Liberal Democrat Group) 4 3 0
Cllr Emma Holland-Lindsay (Liberal Democrat Group) 9 9 4
Cllr Chris Leaman (Liberal Democrat Group) 6 4 2
Cllr Shaun Roberts (Liberal Democrat Group) 10 9 2
Cllr Russell Goodchild (Liberal Democrat Group) 10 8 1
Cllr Victoria Harvey (Non-Aligned Independent) 8 7 21
Cllr Steve Owen (Independent Group) 10 10 6
Cllr Blake Stephenson (Conservative Party) 9 9 2
Cllr Paul Daniels (Conservative Party) 4 4 1
Cllr Tracey Wye (Independent Group) 12 11 4
Cllr Sue Bell (Independent Group) 11 11 4
Cllr Simon Ford (Independent Group) 9 7 3
Cllr Robert Pashby (Independent Group) 9 7 1
Cllr Tony Brown (Conservative Party) 12 9 1
Cllr Mark Liddiard (Conservative Party) 9 6 1
Cllr Helen Wightwick (Labour Party) 10 8 1
Cllr Kathryn Woodfine (Independent Group) 9 7 1
Cllr Gary Purser (Conservative Party) 4 0 1
Cllr Mary Walsh (Independent Group) 8 8 3
Cllr James Jamieson (Conservative Party) 6 6 5
Debbie Main (Catholic Diocesan Co-optee) 5 0 0
David Morton (CofE Diocesan Co-optee) 5 2 0
Amy Toinko (Maintained School Co-optee) 5 3 0
Emma Ponsonby (Academy School Co-optee) 3 0 0
Richard Sherry (Special School Co-optee) 5 3 0
Julia Spence (Maintained School Co-optee 5 2 0
Kirsty Green (SEND Sub-Committee Co-optee) 0 0 0